Oryantalizm
0

Kökeni güneşin doğuşunu ifade eden ‘oriens’ sözüne dayanmaktadır ve coğrafi bağlamda da doğu anlamına gelmektedir.

Orient kelime kökü olarak “Doğu, şark” anlamına gelmektedir.

Oryantalizm: Doğu bilimi. Doğu  Medeniyeti ile ilgili, Doğu medeniyetini hatırlatan.

main gustav bauernfeind german 1848 1904 the gate 5094010 | Oryantalizm Nedir?

Oryantalizmi, kelime anlamıyla ne kadar Yakın ve Uzak Doğu toplumunu, kültürlerini, dillerini ve halklarını incelemek olsa da, Said’den itibaren bu terim olumsuz bir anlamda kullanılmaktadır. Günümüzde de Oryantalizm, Doğu halklarının korkutucu ve “öteki” gösterildiği bir lenstir.

293 1 | Oryantalizm Nedir?

Edward Said, Oryantalizm konusu ile eşleşmiş ve Orta Doğu çalışmalarında devrim niteliğinde bir isimdir. Said’in Oryantalizm’e olan ilgisi Arap-İsrail Savaşı ve bunun Amerikan medyasındaki temsili ile başlamıştır. Bunun yanında Said, hem ailevi yönden hem kendi deneyimleriyle hem de merakı ile birlikte Oryantalizm konusuna yönelmiştir.

Said, Oryantalizm kitabıyla birlikte Post kolonyal teoriyi ortaya koymuştur ve batının kolonileştirme sürecine ilişkin önemli sorular sormuştur. Edward Said, şarkiyatçılığı ‘doğu hakkında batılı söylem’ olarak tanımlamıştır.

“Batıdaki insanların nasıl hiç doğuda bulunmadan doğu hakkında ön yargıları ve fikirleri olabilir?”

 

Bu sorunun yersiz olmadığını oryantalizmin sanatta ve edebiyattaki yansımalarından da görebiliriz.

Ortaçağ’da, Rönesans ve barok sanatlarında Kuzey Afrika Müslümanları ve Türklerin tasvirlerine rastlanmaktadır. Bu eserlerde Doğu, egzotik, yozlaşmış, şehvet düşkünü, sırlar ve canavarlarla dolu bir yer olarak gösterilmiştir.

turkush bath jean auguste dominique Ingres 300 | Oryantalizm Nedir?Jean Auguste Dominique Ingres’in “Türk Hamamı” tablosu, Doğu’yu erotikleştirmiş ve Doğu mitinin doğmasına yol açan temaların kullanılmasının önünü açmıştır.

O dönem sanatında doğu yalnızca şehvet düşkünlüğüyle değil, aynı zamanda kan ve kılıç objeleriyle de barbar bir toplum olarak yansıtılmak istenmiştir.

Gustave Flaubert’in Salammbô adlı romanında Kuzey Afrika’daki antik Kartaja, antik Romanın önünde engeldir. Kartaja romanda, ahlaken yoz, tehlikeli şekilde cezbedici havaya sahip bir yerdir.

 

Leon Cogniet The 1798 Egyptian Expedition Under the Command of Bonaparte 1835 | Oryantalizm Nedir?Doğu imajı sürekli beslenmelidir çünkü sektörün ayakta tutulması gereklidir. Bu yüzden medyada yanlışlamalar, sanatsal eserlerde hiç görülmemiş bir dünyayı aşağılamaya yönelik tasvirler yapılır. Hatta genişleyerek öyle bir boyuta gelir ki gün içerisinde dilde yansımalarını görebiliriz bile.

Tarih boyunca insanlık kendini tanımlayabilmek için bir “öteki”ye ihtiyaç duymuştur. İyinin kötüye, modernin eski tipe, medeninin ilkele ihtiyacı vardır. Ancak aksi ile kendini var edebilir. Bu sebeple Batı’nın kendi özelliklerini oluşturması için bir “Doğu”ya ihtiyacı vardır ve ihtiyacı olan bu Doğu’yu her alanda inşa eder.

 

“Kültürel çalışmalarda bizlerin amacı, duvarlar kurmak değil, duvarları yıkmak ve karşı tarafı da görebilmektir.”   -Enis Dinç

 


 

Su Efsane Akpınar
Türk-Alman Üniversitesi. Kültür ve İletişim Bilimleri.

  Bunlar da ilgini çekebilir

  Abone Ol
  Bildir
  guest

  0 Yorum
  Satır içi geri bildirimler
  Tüm yorumları gör

  Daha Fazla Eğitim