Perseus ve Medusa
1

Eski çağlarda güzelliği ile Olimpos’a nam salmış, bakanların başlarını döndürmüş ve nefeslerini kesmiş fakat çok geçmeden hayatı mantıksız bir kadın tarafından zindana çevrilmiş suçsuz Medusa… İşte yılan saçları ile günümüze kadar ününü koruyabilmiş Medusa’nın okudukça sizi büyüsünden değil de sinirinizden taşa döndüreceği acılarla dolu hikâyesi.

Ölümlü Medusa

jordan mitchell athena and poesidon flat 1 | Athena'nın Acı İntikamı: Medusa

Denizler Tanrısı Poseidon

Medusa o zamanlarda güzeller güzeli tanrıça Athena’nın tapınağında tek başına yaşamaktadır. Athena ile evli olan denizlerin tanrısı Poseidon Medusa’dan çok etkilenir fakat ölümlü olduğu için Olimpos’a rezil olmamak adına bu ilgisini içinde yaşamaya başlar. Fakat bir süre sonra Poseidon kendisine olan hakimiyetini koruyamaz ve güzeller güzeli Medusa’nın tek başına yaşamını sürdürdüğü karısı Athena’nın tapınağına girer ve Medusa’ya tecavüz eder ve tabii Medusa doğal olarak hamile kalır.

Athena’nın İntikamı

Athena Heykeli, Viyana

Athena Heykeli, Viyana

Güzelliğine ve zekâsına oldukça güvenen, yaptıkları ile kadınların yüzlerini kızartan Athena yaşananları duymakta gecikmez ve kocasının sergilemiş olduğu utanç dolu hareketin hesabını sormak adına Poseidon’u hakim olduğu denizlerin en dibine gömmektense derhal zavallı Medusa’yı bulur ve kardeşleriyle beraber onu gorgona çevirir. Yılan saçlarıyla gorgona dönüşmüş olan Medusa artık laneti yüzünden baktığı yeri taşa çevirmektedir. Kocası Poseidon ile yaşamını sürdürmeye devam eden Athena sinirini hala atamamıştır dolayısıyla Medusa’yı Hyperborea’ya sürmüştür.

Medusa’nın Ölümü

Vatikan Müzesi, Perseus ve Medusa'nın Kafası

Vatikan Müzesi, Perseus ve Medusa’nın Kafası

Medusa ile arasında mesafeler olmasına rağmen Athena’nın öfkesi ve kıskançlığı son bulmamaktadır. Medusa’yı öldürmeye karar veren Athena bu iş için Perseus’u görevlendirip orak şeklinde bir kılıçla kendisi için çok değerli olan kalkanını Perseus’a verir. Kalkandan yansıyan görüntüye bakarak Medusa’nın kafasını kesecek ve bu sayede göz göze gelmeyip taşa dönüşmeyecektir Perseus. Planladığı gibi Perseus Medusa’nın yılan saçlı kafasını keser ve kanların fışkırdığı yerden Medusa’nın Poseidon’dan olan çocukları Pegasus ve Chrsyar çıkıverir. Athena bu çocukları köle yapmaya karar verir (ve Poseiodan hayatından memnun bir şekilde buna karşı çıkmaz).

Apollon Tapınağı, Didim

Apollon Tapınağı, Didim

Medusa’nın yılan saçlı kafası birçok tapınakta olduğu gibi Didim Apollan Tapınağı’nın girişinde de bulunmaktadır. Bunun sebebi ise lanetli Medusa’nın tapınaklardaki değerli eşyalara zarar vermeye veya çalmaya çalışan kişileri taşa çevirerek buna engel olmasıdır.


Fotoğraf Kaynağı: ArtStation

 

Ebru Duman
Türk-Alman Üniversitesi'nde Kültür ve İletişim Bilimleri bölümü öğrencisi.

  Bunlar da ilgini çekebilir

  Abone Ol
  Bildir
  guest

  1 Yorum
  En çok oylanan
  En yeni En eski
  Satır içi geri bildirimler
  Tüm yorumları gör

  Daha Fazla Kültür